Wyjątkowe połączenie
Choć mieszkańców Półwyspu Skandynawskiego i Japonii dzieli znaczna odległość oraz różnice kulturowe, kulinarne i obyczajowe, łączy ich zbliżona filozofia codziennego życia oraz sposób organizacji prywatnej przestrzeni. Inspiracje dla stylu japandi można odnaleźć zarówno w japońskiej koncepcji wabi-sabi, czyli sztuce dostrzegania piękna w niedoskonałościach, prostocie i umiarze, jak i w duńskim hygge lub szwedzkim lagom, w których liczy się wygoda, przytulność oraz życie w harmonii i równowadze z naturalnym otoczeniem.
Styl japandi w aranżacji wnętrz pojawił się mniej więcej dwie dekady temu, jest więc stosunkowo młody, a w niektórych częściach świata wręcz raczkujący. Na coraz większą popularność stylu wpływa z pewnością moda na minimalizm i życie bez rzeczy, które tak naprawdę są zbędne i nie wnoszą niczego wartościowego. Japandi wpisuje się idealnie w trend „mniej znaczy więcej”, a efekt jest zazwyczaj wyjątkowy i odświeżający. Wystarczy zadbać o kilka kluczowych elementów i połączyć je w odpowiedni sposób.
We wnętrzach urządzonych w stylu japandi panuje porządek i harmonia. Dominuje prostota oraz nieco surowe piękno form i materiałów. Ważną rolę odgrywają stonowane kolory – biel, odcienie beżu, szarości i brązu oraz tekstylia i subtelne dodatki, które pomagają stworzyć przyjazną przestrzeń do życia. Nie ma w niej miejsca na zbędne dekoracje – każdy element jest dobrze przemyślany i ma swoje miejsce. Równowaga między estetyką a maksymalną funkcjonalnością jest kluczowa.
Dobór stylowych tekstyliów
Dobrze dobrane tekstylia decydują w dużym stopniu o charakterze i spójności wnętrza. W stylu japandi jedną z głównych ról odgrywają dekoracje okienne – delikatne, proste zasłony i/lub firanki bez niepotrzebnych zdobień, które pomagają złagodzić i ocieplić surowość minimalistycznej aranżacji. Białe lub beżowe zasłony lniane okazują się zazwyczaj najlepszym wyborem z kilku, zarówno estetycznych, jak i praktycznych powodów. Zasłony z lnu są półprzezroczyste i przewiewne. Latem chronią przed promieniami słonecznymi i zbyt wysoką temperaturą, a zimą zapobiegają nadmiernej utracie ciepła. Skłonność do zagnieceń sprawia, że wyglądają naturalnie, co w przypadku salonów lub sypialni urządzonych w stylu japandi nie jest wadą, a zaletą. Mają właściwości antystatyczne i antybakteryjne, dzięki czemu są przyjazne dla alergików.
Do dekoracji okien w stylu japandi warto rozważyć również wybór lekkich firanek woalowych, które pomagają wprowadzić do wnętrza więcej delikatności, lekkości i światła. Jasne firanki woalowe komponują się dobrze z nieco ciemniejszymi, beżowymi zasłonami, niezależnie od tego, czy są jednokolorowe czy mają delikatne, geometryczne wzory.
Dodatki w stylu japandi
W stylu japandi jest miejsce na zróżnicowane dodatki dekoracyjne pod warunkiem, że są funkcjonalne i dobrane tak, aby pasowały do pozostałych elementów aranżacji przestrzeni. Jednym z nich są poduszki dekoracyjne wykonane z miękkich, przyjemnych w dotyku tkanin, takich jak aksamit, naturalny len lub welur. Duże poduszki ozdobne na kanapę dodają wnętrzu przytulności, a przemyślana gra kolorami pomaga uzyskać efekt idealnej harmonii lub subtelnego kontrastu. Ważne, aby były to odcienie korespondujące z dominującymi, stonowanymi kolorami wnętrza. Zbyt krzykliwe barwy mogą wpłynąć negatywnie na spójność aranżacji. Kształt poduszek musi być prosty, a poszewki pozbawione jakichkolwiek zdobień.
Na stole, zamiast klasycznego obrusu, można położyć minimalistyczny bieżnik. Nowoczesny bieżnik na ławę to jeden z tych dodatków, który wpisuje się idealnie w estetykę stylu japandi. Gdy nie jest dodatkiem do obrusu, pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną, a przy okazji pozwala wyeksponować duży fragment blatu stołu lub ławy. Gdy jest wykonany z naturalnego drewna, potrafi zachwycić pięknym usłojeniem. Warto pamiętać, że kolor bieżnika powinien współgrać z kolorystycznie z co najmniej jednym elementem wystroju wnętrza. Najlepiej, jeśli będzie to bieżnik jednokolorowy lub z minimalistycznym nadrukiem charakterystycznym dla stylu japandi. Mogą to być więc proste geometryczne wzory, subtelne motywy roślinne lub delikatne pasy.
Pozostałe, dopełniające całości dodatki to m.in. delikatne pledy i koce, kosze z naturalnych materiałów, minimalistyczne lampy z jasnym, zbliżonym do naturalnego światłem w kontrastowej czarnej oprawie oraz ręcznie wykonana ceramika. Najważniejsze, aby wnętrze było przestronne, przejrzyste i dobrze oświetlone. Pamiętajmy o jakości materiałów i trzymajmy się zasady redukcji zbędnych elementów wyposażenia i niepotrzebnych, zaburzających przestrzeń ozdób.