Rola dodatków w aranżacji wnętrza jest bardzo istotna. Dzięki nim uda się nam wprowadzić pożądany nastrój do pomieszczenia. Ponadto są one w stanie poprawić estetykę pokoju i jego funkcjonalność oraz zachęcić do spędzania w nim czasu. Świetnym wyborem dla osób, którym zależy na uzyskaniu przytulnej atmosfery, są koce. Choć ich głównym zadaniem jest ogrzewanie użytkownika podczas chłodniejszych dni, mogą też stać się oryginalnym elementem dekoracyjnym. Na to zwrócić uwagę, wybierając taki produkt do swojego domu?
Jak dopasować koc do stylu wnętrza?
Mnogość kolorów i wzorów sprawia, że dopasowanie koca do stylu pomieszczenia nie jest niczym trudnym. Powinniśmy dążyć do tego, aby całość była spójna. Jeśli jednak w pokoju panuje stonowana, jasna kolorystyka, możemy pozwolić sobie na coś bardziej wyrazistego. Jak wygląda to w praktyce?
- W pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim najlepiej sprawdzą się koce w jasnych kolorach, np. beżowe, białe lub szare. Dobrym wyborem są też pastele. Ponadto można zdecydować się na delikatne wzory, geometryczne kształty lub motywy natury.
- Do nowoczesnych wnętrz pasują wyraziste kolory, zwierzęce wzory lub abstrakcyjne motywy. Ciekawą opcją są też paski i krata.
- Miłośnikom natury, którym marzy się domowa dżungla i ogólnie preferują styl eko lub boho, z pewnością spodobają się koce zdobione motywami polnych kwiatów, owadów lub z innymi egzotycznymi wzorami.
- Styl industrialny i minimalistyczny bazuje na prostocie. Warto zatem zdecydować się na stonowane kolory, wyrazistą fakturę lub ewentualnie bardzo delikatne wzory.
- W pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym najlepiej sprawdzą się kwiatowe motywy i ciepłe kolory.
Po czym poznać jakościowy koc?
Wybierając koc, który ma nie tylko pełnić funkcje praktyczne, ale również dekoracyjne, warto postawić na wysokiej jakości produkt. Posłuży nam on bowiem przez długi czas, nie wyblaknie i zachowa swoją strukturę. Jeśli chodzi o materiał, powinien być on wytrzymały i odporny na odkształcenia oraz mechacenie. Duże znaczenie ma też miękkość, bo to właśnie ona decyduje o tym, czy użytkowanie koca jest przyjemne. Kolejną ważną kwestią jest jakość samego nadruku. Metoda sublimacyjna zapewnia trwałość i intensywność kolorów.
Jakościowe koce z nadrukami powstają przy wykorzystaniu bezpiecznych i ekologicznych farb. Warto zwrócić uwagę na obecność certyfikatu Oeko-Tex® Standard 100. Dzięki niemu mamy pewność, że tusz jest bezpieczny dla skóry (również dzieci). Nie wpływa także w żaden sposób na stopień delikatności koca. Aby użytkowanie było jak najbardziej komfortowe, a przy tym można było cieszyć się higienicznością tkaniny przez długi czas, warto wybrać model, który da się prać w pralce. Dobrej jakości koc jest też starannie wykończony. Nie musimy zatem denerwować się wystającymi nitkami, które po pewnym czasie zaczną się pruć. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na szwy, odcięcie krawędzi oraz obszycie.
Sposoby na stylowe wyeksponowanie koca
Dekoracyjne tekstylia świetnie ozdabiają wnętrze i ocieplają jego wystrój. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób najlepiej wyeksponować koc. Niedbale rzucony na sofę czy łóżko nie zapewni nam pożądanego efektu. Jakie sposoby ułożenia trzeba przetestować?
- Koc najlepiej jest umieścić na kanapie lub fotelu. Ciekawie prezentuje się po zwinięciu w rulon. Na górę można też położyć kilka poduszek pasujących kolorystycznie.
- Inną opcją jest wykorzystanie koca jako części siedziska. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku niewielkich sof. Po prostu rozkładamy go na siedzisku i wygładzamy.
- Koc można również złożyć w kostkę i położyć na wysuniętej części narożnika. Dzięki temu nie tylko stanie się ciekawym akcentem i ozdobą, ale jednocześnie będzie w każdym momencie gotowy do użycia.
- Osoby, które stawiają na naturalność i artystyczny nieład, mogą po prostu przewiesić koc przez zagłówek kanapy lub fotela.
Koc świetnie prezentuje się też jako dekoracja łóżka. W takim przypadku może stać się alternatywą dla pledu. Najlepiej równomiernie rozłożyć go na dolnej części łóżka, gdzie znajdują się nasze nogi podczas leżenia. Opisywane dodatki będą także znakomicie wyglądać po włożeniu do ozdobnego koszta, np. rattanowego, lub na dekoracyjnej drabince.
Dodatki jako sposób na podkreślenie Twojego stylu życia
Jeśli do tej pory w naszej przestrzeni nie znalazły się miękkie i pięknie wykonane koce, zdecydowanie czas zaopatrzyć się w przynajmniej jeden taki produkt. Tego typu dodatków nie może zabraknąć w domu lub mieszkaniu miłośnika hygge. W ten sposób określa się duński minimalizm, który koncentruje się na budowaniu przytulnych i komfortowych wnętrz zapewniających poczucie bezpieczeństwa. W takich miejscach można łatwo się wyciszyć i zrelaksować. Radość z przebywania w wygodnym salonie z kubkiem ulubionej herbaty i pod ciepłym kocem to kwintesencja hygge. Zaopatrując się w takie akcesoria, możemy w dowolnym momencie rozkoszować się spędzaniem czasu w swoim domu lub mieszkaniu, zwłaszcza podczas jesienno-zimowej niepogody.