Nowości
Poduszka CYFERKA VELVET VE2218 | szara
Poduszka CYFERKA VELVET VE2218 | szara

99,00 zł

szt.
Poduszka CYFERKA VELVET VE2210 | beż
Poduszka CYFERKA VELVET VE2210 | beż

99,00 zł

szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak stworzyć w mieszkaniu odprężający, morski klimat 0
Jak stworzyć w mieszkaniu odprężający, morski klimat

„Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew…” – te ulotne wrażenia opisane w pięknej piosence zapewniają nadmorskie wakacje, które kończą się zawsze za szybko. Dobrym sposobem na zachowanie choćby namiastki tej relaksującej atmosfery, niezależnie od pory roku, jest wystrój wnętrz nawiązujący do stylu marynistycznego. Pomieszczenia, w których znajdują się odpowiednio dobrane dodatki działają odprężająco niczym powiew świeżej, morskiej bryzy. Jak zaaranżować wnętrze mieszkania, aby przywołać wspomnienia i poczuć na co dzień nadmorski klimat, a jednocześnie zachować umiar i nie przesadzić z ilością dekoracji? Wystarczy zadbać o kilka szczegółów oraz zwrócić uwagę na charakterystyczne dla stylu kolory i motywy graficzne. 

Główne cechy stylu marynistycznego 

Morski klimat w aranżacjach wnętrz pojawił się dzięki modzie. Pierwsze motywy charakterystyczne dla stylu marynistycznego pojawiły się w kolekcji plażowej zaprojektowanej przez Coco Chanel w latach 30. XX wieku. Nieco później marynarskie wzory oraz biel przeplatana granatem i błękitem zagościły zarówno w modzie damskiej, jak i męskiej na dobre. Styl kojarzący się z letnią pogodą i nadmorskimi wakacjami wyszedł szybko poza garderobę i zaczął pojawiać się coraz częściej w dekoracjach mieszkań. 

Myśląc o aranżacji wnętrz w stylu marynistycznym, mamy wyobrażenie jak mniej więcej powinno wyglądać pomieszczenie. Kolorystyka ścian jest właściwie oczywista – dominuje biel i błękit. Meble powinny być zrobione z naturalnego drewna i utrzymane w prostym, surowym stylu bez zbędnych zdobień. Bardzo często są to meble w kolorze białym. Mile widziane są elementy z rattanu lub wikliny. Najczęściej jest to stolik i fotele. W motywach graficznych dodatków i tekstyliów przewijają się charakterystyczne, marynarskie pasy i węzły, kotwice, muszle oraz morska fauna i flora. Ich tło może mieć różne kolory, jednak najlepiej sprawdzają się odcienie granatu i błękitu oraz kojarzące się z nadmorską plażą i wydmami kolory piaskowe, czyli jasnobrązowy i beżowy. W pozostałych elementach dekoracyjnych pojawia się również turkus i lazur oraz dawkowana z umiarem czerwień. 

Co zrobić, aby uniknąć wrażenia nadmiaru i przesytu morskim stylem? Z pewnością warto skupić się na jednym, wybranym pomieszczeniu, np. salonie. W pozostałych wnętrzach możemy nawiązać do nadmorskiego klimatu za pomocą kilku dyskretnych dodatków – to wystarczy, aby zachować estetyczną spójność. Morskie motywy graficzne nie powinny być elementem dominującym w całym mieszkaniu. Należy uważać, aby nie przesadzić szczególnie z jednym charakterystycznym wzorem, czyli biało-niebieskimi, marynarskimi pasami. Najlepiej wykorzystać je na mniejszych elementach dekoracyjnych, takich jak poszewki dekoracyjne na poduszki lub zazdroski kuchenne. Co najlepiej sprawdzi się w salonie i jakie dekoracje dopełnią całości poza nim?

Morskie dekoracje w salonie

Morski klimat wnętrza podkreślimy najlepiej za pomocą odpowiednio dobranych dekoracji okiennych. Najważniejsze będą oczywiście zasłony. Przy ich doborze należy kierować się przede wszystkim kolorem – odcieniami błękitu, granatu, bieli i szarości. Zasłony w salonie mogą być zarówno jednokolorowe, jak i tematyczne, nawiązujące do morskiego stylu odpowiednim nadrukiem. Jeśli wybierzemy zasłony morskie, pozostałe dodatki powinny być utrzymane w jednolitym kolorze. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z ilością marynistycznych motywów. 

Ważnym, a jednocześnie wygodnym elementem uzupełniającym morski klimat są poduszki dekoracyjne. Na kanapie i fotelach najlepiej porozkładać oczywiście poduszki morskie. Poszewki z nadrukami flory i fauny morskiej (wodorosty, meduzy, rozgwiazdy, koniki morskie i koralowce) warto przemieszać z wzorami przedstawiającymi elementy żeglarskie (kotwice, kompasy, liny i węzły).

Do dekoracji stołu warto wybrać obrus w kratę, o ile nie będzie to kratka szkocka, ale typowo morska, a więc niebiesko-biała. Na drewnianym, dużym stole w morskiej aranżacji bardzo dobrze odnajdzie się również biały lub szary obrus lniany – naturalne materiały tkanin są jedną z charakterystycznych cech stylu. 

Zamiast wieszać na ścianie kapitańską czapkę, wiosło, busolę, koło ratunkowe lub inny element charakterystyczny dla wyposażenia łodzi, lepiej postawić na coś mniej oczywistego i zdecydowanie lżejszego wizualnie. Dobrą robotę zrobi z pewnością plakat lub fotoobraz z nadrukiem nadmorskiej wydmy lub plaży. Jeśli salon jest odpowiednio duży, ciekawym pomysłem na dekorację jednej ze ścian jest tematyczny tryptyk – seria trzech grafik lub fotorealistycznych obrazów z typowo morskim lub żeglarskim motywem. 


W pozostałych pomieszczeniach do morskiego stylu aranżacji można nawiązać, wybierając np. rolety z nadrukiem przedstawiającym nadmorski krajobraz lub zawiesić typowo morskie firanki. Warto zdecydować się na firany uszyte z doskonale układającej się tkaniny woalowej, która dzięki swoim właściwościom sprawdza się doskonale w jasnych, dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium